ARDAHAN’DA SEÇİMLER İPTAL OLURSA NE OLUR?

Vanlı bir profesörün şehr-i eminliğine geçmeye hazırlandığı büyük Ardahan Esenyurt’ta baktığımızda mutluluk, Esenyurt’un yeni belediye başkanı Prof. Dr. Ahmet Özer’in memleketi, Ardahanlı Ozan Balcı’nın vali ve belediye başkanlığı hak edene teslim edecek olan kayyum olarak başında olduğu Van’da da önce üzüntü, sonra demokrasiden yana herkesin çabasıyla gelen sevinci gördük.
Evet, Esenyurt’ta olduğu gibi Ardahanlı Orhan Çerkez’in başına geçtiği Çekmeköy ve bir çok ilçesinde mutluluk yaşanan İstanbul’da çok çok uzaklarda, Gürcistan ve Ermenistan’a sınır olan Ardahan’ın Posof ve Göle ilçesinde sevinen Damal ile Hanak’ta üzülen, Çıldır’da ise kuraya takılan DEM destekli CHP’nin ülke genelinde yaşadığı seçim zaferinden bahsediyorum.
Alınamaz denen Göle’de CHP İlçe Başkanı Recayi Özalp’ın önce İlçe başkanlığına geldiği günden bugüne kadar ortaya koyduğu çaba ve çalışmaları ardından aday belirlemede nokta vuruşla ortaya koyduğu başarısıyla 25 yıl sonra belediyeyi CHP’ye kazandırması, ardından ben ve kazanan bankacı başkan Demirci’nin kendisi hariç kimsenin çok ihtimal vermediği Posof’ta adeta bir devrim yapan CHP Ardahan’da DEM’in hatta ‘İktidarın hizmetlerine muhtaç Ardahan değişmeli’ diyen bana rağmen kardeşim olan Dicle Yılmaz’ın olağanüstü desteğiyle kazandım diyen ama hala sevinmiş değil.
Çünkü Ardahan merkez de yapılan seçimlerde bir çok şaibenin olduğu ortada olduğunu ileri süren AK Parti’nin yaptığı itirazın her an seçimin iptali ile sonuçlanabileceği beklentisi hala devam etmekte.
Berabere kalındığı söylenen ve bir daha sayılmayan oylar sonrası kura çekimi ile mazbatayı AK Partili Kemal Yakup Azizoğlu’na veren Ardahan İlçe Seçim Kurulunun Ardahan merkez için vereceği kararın ne olacağını beklerken ben bu seçimin İPTAL edilmesi halinde neler olacağına bakmak istiyorum.
Ve bu bakışla bakacak olan bir diğerlerinin de AK Parti’nin ‘haklıyız’ dediği itirazına bakacak olan Ardahan İlçe Seçim Kurulu Üyeleri ve Ardahan’ı idare edenler bakmasını umuyor ve bu bakışla değerlendireceğini de düşünüyorum.
Evet, Ardahan merkez seçimleri iptal olursa;
1- Sınır kent, başta Ankara’nın, ülke basının olmak üzere gözden ırak serhat Ardahan ismi bir anda tüm ülkenin gündemine girer..
Bu Ardahan’ın hatırlanmasına, tanınmasına var olan sorunlarının gündeme gelmesine neden olur..
2- Günlerce, belki de aylarca konuşulacak olan Ardahan’a tüm siyasiler gelir, gider, Ardahanlının yaşadıklarını yerinde görür, çözümü için çareler arar..
3- Kazanmak için çabalayacak olan iktidar ortakları bugüne kadar çözülmesi bekleyen onca sorunu ya tam yada geçicide olsa çözmeye çalışır. Öyle de olacağı kesin..
4- İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir ve diğer birçok büyük, küçük şehri kazanan muhalefet Ardahan’da da kanmak için belediye imkanları ile hizmet yağdırır..
5- Yerel ve Ulusal Basın seçim sonuna kadar bu kentte kamp kurar ve İPTAL edilen seçimi takip ederken 5 ilçeli, bir beldeli 226 köylü Ardahan’ı ve Ardahanlıların yaşadığı sorunları öyle yada böyle dile getirir..
Ve yeni bir seçimle birlikte yeniden bir hayli hareketlenecek olan Ardahan esnafı gibi kırık, dökük yolları, kaldırımları azda olsa toparlanır, kendine gelir diye düşünüyorum.
Tabi bu benim düşüncelerim..
Peki kentimize yönelik olumlu olacağını düşündüğüm bu düşüncelerimin tam tersi ne olur?
Vallahi onu bilmem demeyeceğim..
Çünkü yorgan gitti pardon seçim bitti Ardahan unutuldu derim..

author

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir