AKŞENER NEREYE KOŞUYOR…
Mehmet Çatakçı
İYİ Parti 31 Mart seçimlerine sancılı girmişti..
Genel Başkanın aldığı bazı kararlara karşı gelen partililer istifa yolunu seçerek ayrıldılar.
iyi Parti’yi, Meral Akşener’in liderlik serüvenini bir gözden geçirelim.
MHP’den ayrılış, bu arada Ak Parti iktidarının Bahçeli’ye yardımı, İyi Parti’nin kuruluşu, Kılıçdaroğlu’ndan 15 milletvekili yardımı, Akşener’in halkla buluşma gayretleri ve partide yüzde 20’lerin konuşulduğu hızlı yükseliş trendi, 2019 ittifakı ve İstanbul – Ankara başarısı, sonra 14 Mayıs seçimleri için sistem gereği “kaçınılmaz olarak” oluşturulan ittifak, 6’lı Masa, Masa’nın Kılıçdaroğlu’nun adaylığına mahkum hale gelmesi, Masa’nın devrilmesi, Akşener’in duygu patlaması halinde çıkışları, seçimin kaybı, sonra 31 Mart 2024 seçimi için yine Akşener’in geçmiş ittifaka isyanından kaynaklanan “Hür ve müstakil” hamlesi, bu arada 6’lı Masaya CB Yardımcılığı için önerdiği İmamoğlu ve Yavaş’a yönelik yıpratıcı ifadeler, muhalefete muhalefet söylemleri, bu tavrına yönelik parti içi itirazlar, istifalar, istifalar ve istifalar
Sonra 31 Mart ve yüzde 3.7’ye düşme hüsranı…
Akşener’in partiyi olağanüstü kongreye götürme ve aday olmama kararı…
Cumartesi günü o kongre yapılacak…
Yukarda özetle anlattığım süreç Akşener’in liderlik sınavında açıkça kaybettiğinin göstergesi…
Kendisi tarihçidir. Paylaştığım öğütleri kuşkusuz bilir. Bir siyasetname klasiği olan Kutadgu Bilig’i de bilir. Ama bilmek ile hayatın gerilimi içinde bilgiyi kişiliğe yansıtmak aynı şey değildir. Ben “Duygu patlamaları” dedim Akşener’den siyasete yansıyanlara… Bir tarihi dizide Celal Ağa “Öfkeyi doğru kullanmayı” öğütlüyor oğluna, “Yoksa yumruğun kendi yüzünde patlar” diyor. Şeyh Edebali de “Öfke ve nefsin birlikte olup lideri mağlup etme” tehlikesine dikkat çekiyor, “Kılıcı doğru kullanmazsan, gelip ham armut gibi boğazına tıkanır” diyor.
Akşener şu sıra ne düşünüyor bilmem. Çok yıldız insanları toplamıştı etrafına, hepsi dağıldı. Kongrede aday olmayacağını söyledi. Ona, şu sıralar Erdoğan ve Bahçeli sahip çıkıyor. Partinin Meclis’te bir grubu var ve bu, önümüzdeki iktidar projeleri için önemli.
Geri döner mi? Israr edilirse lider olur mu? Bence zor. “İyi bir liderlik sınavı” yok ortada.Yeniden liderlik kendisine ne kazandırır, partiye ne kazandırır?
Peki Parti ne yapacak?
Genel Başkanlık için adaylar var. Başlangıçtaki çıkış iyi bir çıkıştı. Ama şimdi, oy oranı 3.7’ye, kurucu liderliği zaafa düşmüş, farklı yönelişlerin öne çıkma çabası sergilediği bir parti söz konusu… Her durumda zor bir süreç bekliyor İyi Parti’yi

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir