AK PARTİ İÇİNDE BİR TEMİZLİK YAPAR MI?
Mehmet Çatakçı
31 Mart yerel seçim sonuçları sonucu AK Parti silkelenip kuruluş ilkelerine doğru bir adım atmalıdır.
Seçim sonuçlarını değerlendiren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ya hatalarımızı görüp kendimizi düzeltiriz ya da ağır bedeller öderiz. Bir siyasi partinin en büyük düşmanı vatandaşlarla arasına duvarlar örmesidir dedi.
Evet son derece doğru bir tespit. Yaklaşık on yıldır biz de bu hataların düzeltilmesi gerektiğini söylüyoruz, bu yüzden de ihanetle ödüllendiriliyoruz. Dolayısıyla Erdoğanın bu sözlerinin bizzat AK Partide de toplumda da pozitif bir karşılığının olduğundan şüpheliyim. Çünkü AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğanın da ifade ettiği gibi milletle olan gönül köprülerini yıkalı çok oldu. Ruhunu kaybettiği için artık rant ve saltanat kayığında bir kibir abidesine dönüşmüş durumda.
2002 yılında hukukun üstünlüğü, daha fazla özgürlük ve adil bölüşümün olduğu bir kalkınma vaadiyle yola çıkmıştı.
Peki şimdi o AK Parti ruhundan geriye ne kaldı dersiniz…
Evet hala bir parti tabelası var ama artık ruhu yok. AK Partinin son on yılına baktığımızda gördüğümüz manzara şudur; her şeyi tek elden yönetme hevesiyle çıkılan yolda hukuk alabildiğine siyasallaşmış, adalete güven diplerde sürünüyor ve Türkiye Hukukun Üstünlüğü Endeksindeinde antidemokratik ülkeler ligine düşmüş.
Yola çıkarken millete hizmet aşkı ifadesiyle şekillenen ilkeler unutularak devlet mekanizmaları bizden olanlar ve düşmanlar ayrımcılığına teslim olmuştur. Bu anlayış yüzünden ideolojik bir ayrımcılık aygıtına dönüşen mülakat uygulamasıyla devletin kapıları ülkenin başarılı beyinlerine kapatılmış, eş-dost ve akrabalara açık hale getirilmiştir.
Ekonomi bilimiyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, aklı iptal eden, dahası dini siyaset pazarına sürerek İslamı yoran bir eda ile Nas var nas… diyerek ekonomi çökertilmiş, yoksulluk dayanılmaz hale gelmiş ve emekliler sadakaya muhtaç duruma düşürülmüştür.
Ekonomik, siyasi ve toplumsal manada memmemleketin ahvali bu durumdayken, 31 Mart seçimlerinde tarihinin en büyük hezimetini yaşayan AK Parti o ilk günlerdeki ruh iklimine döneceğini ve milletle olan gönül bağlarını yeniden kuracağını söylüyor.
İyi güzel de her şey bunca harap olduktan sonra, nasıl bir politika uygulayarak toplumu ikna edecek AK Parti? Eğer son on yılda yaptığı gibi milletle inatlaşan icraatlarına yine kaldığı yerden devam ederek ikna etmeyi düşünüyorsa, bilmeli ki bu sadece boş bir hayal olarak kalacak demektir.
Cumhurbaşkanı, aynı değerlendirmesinde Millet iradesinde hata aramanın yanlış olduğunu da söylemiş. Demek ki bun sonra millet iradesiyle inatlaşma olmayacak öyle mi?
Her kes üzerine düşeni yapmalıdır,millete kulak verilmelidir.
VATAN KAVRAMINI SİYASİLERE ANLATACAK EN GÜZEL ESER,CAVİT ÇAĞLAR’IN YAZMIŞOLDUĞU ‘FIRTINALI YAŞAM ÖYKÜSÜ ESERİDİR.
Evet bu vatanın değerini ve vatan sevgisinin en güzel anlatan Devlet ve İş adamı Cavit Çağlar’ın yazmış olduğu ‘FIRTINALI YAŞAM ÖYKÜSÜadlı eserinde bulabiliriz.
Bütün Siyasilere tavsiyem bu kitabı okumaları olmalıdır.
Bu vatanın ne kadar kutsal ve ulvi olduğunu bu eserde bulabiliriz.
Bu vatanın nasıl düşmandan kurtulduğu ve vatan özlemi çeken yurttaşların özlemi bu kitapda anlatılmaktadır.
Onun için bu vatana ihanet etmemek gerekiyor.
Her kes bu vatanı kutsal bilmeli ve ona göre vatana sahip çıkmalıdır.

Related Articles

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir